Przejdź do treści

Akcja trwa: Szczepienie przeciw HPV w Andrychowie

Informacje, 04 sierpnia 2023 11:01

Od 1 czerwca, przypomnijmy, trwa ogólnopolska akcja szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Z darmowego zabiegu mogą skorzystać obecnie dziewczęta i chłopcy urodzeni w 2010 i 2011 roku.

W Andrychowie szczepienia prowadzone są w trzech placówkach autoryzowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia tj. w Przychodni „Przy Basenie” (Aleja Adama Wietrznego 3), Venie (Starowiejska 17 A) i przychodni Praktyka Lekarza Rodzinnego (Krakowska 140 A).

Jak dowiedzieliśmy się w w Venie, tutaj od 1 czerwca wykonano 60 w pełni refundowanych szczepień. Okazuje się, że z zabiegu takiego mogą skorzystać także dzieci z innych roczników, tyle tylko że szczepionka jest refundowana wówczas jedynie w 50 proc. W przychodni przy Starowiejskiej jest też w tym zakresie pewne zainteresowanie, bo zgłaszają się rodzice ze swoimi pociechami i zakupionymi szczepionkami. Rejestracje na szczepienia odbywają się poprzez kontakt z przychodniami albo na Internetowym Koncie Pacjenta.

I jeszcze o samej szczepionce (na podstawie informacji serwisu MZ i NFZ):

Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.

W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

jd Fot. pacjent.gov.pl

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content