Przejdź do treści

Akcja poszukiwawcza w kopalni z udziałem zespołu z psem ratowniczym GOPR Beskidy

Informacje, 12 października 2023 14:39

We wrześniu wznowiono akcję poszukiwawczą ciał górników po katastrofie w kopalni Pniówek w 2022 roku. Do działań został zadysponowany z Grupy Beskidzkiej GOPR: przewodnik Aleksander Karkoszka i pies Oslo, który wskazał miejsca znajdowania się 2 poszukiwanych ciał górników.

Po katastrofie w kopalni Pniówek, w kwietniu 2022 roku, 7 górników zostało zaginionych. Akcję poszukiwawczą wznowiono na początku września 2023 roku. W pierwszym etapie, ratownikom udało się odnaleźć ciała 5 z 7 zaginionych górników.

W dniu 20 września 2023 zostaliśmy zadysponowani do pomocy w poszukiwaniu ciał ostatniej dwójki wciąż zaginionych górników. Na miejsce został wysłany zespół z psem ratowniczym GOPR – Oslo z Grupy Beskidzkiej, o specjalności zwłokowej. 4 dodatkowe zespoły z psami zwłokowymi z Grup Grupa Krynicka GOPR , Grupa Podhalańska GOPR i Grupa Sudecka GOPR zostały postawione w stan gotowości. Pierwsza próba zejścia do wskazanego chodnika została przeprowadzona ok. godziny 22:00, jednak ze względu na warunki panujące w kopalni, zespół został wycofany na powierzchnię i oczekiwał na uzyskanie atmosfery, która zapewni bezpieczne prowadzenie akcji. Pod ziemią temperatura wynosiła powyżej 40 stopni Celsjusza a wilgotność sięgała 100%. Problemem było także zapylenie. Druga próba zejścia została przeprowadzona ok. godziny 2:00. Po dotarciu na miejsce, nasz zespół wraz z zastępem ratowników spenetrował 185 metrów częściowo zawalonej ściany N-6, w której pies wskazał miejsca znajdowania się 2 poszukiwanych ciał górników. Po naszych działaniach, w kolejnych dniach, udało się wydobyć na powierzchnię ciało 6 osoby. Wkrótce rozpocznie się skomplikowana akcja dotarcia do ostatniego ciała. W akcji ratowniczej wzięły udział 133 zastępy ratownicze – czytamy na Facebooku Psy Ratownicze GOPR

Źródło: GOPR Beskidy

Podziel się

Audycje / Posłuchaj więcej podcastów

Skip to content