Przejdź do treści

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły 2022”

Informacje, 30 sierpnia 2022 11:49

Policjanci, nauczyciele i rodzice przypomną dzieciom jak bezpiecznie poruszać się po drogach.

Podczas ostatnich dni wakacji w ramach przygotowań do akcji „Bezpieczna droga do szkoły 2022”,  policjanci sprawdzali infrastrukturę drogową znajdująca się w rejonie szkół i placówek oświatowo – wychowawczych, aby podnieść bezpieczeństwo dzieci, które już wkrótce ruszą do szkół.  

W dniach od 1 do 9 września br. policyjne patrole będą pełnić służbę w rejonach szkół. Mundurowi będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego, zarówno kierujących jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz w obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwrócą uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także zwrócą uwagę na sposób przewożenia najmłodszych dzieci.  Funkcjonariusze spotkają się również ze wszystkimi uczniami klas pierwszych szkół podstawowych, aby przybliżyć im ważne zagadnienia z bezpieczeństwem dziecka w ruchu drogowym.

Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest również do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, którzy w rozmowach z dziećmi powinni przypominać im,  jak ważne dla bezpieczeństwa jest przestrzeganie przepisów drogowych.  Przede wszystkim należy pokazać dziecku najbezpieczniejszą trasę do szkoły i sposób jej pokonania ze szczególnym zwróceniem uwagi na przejścia dla pieszych. Rodzic spacerując z dzieckiem powinien dawać dobry przykład nie łamiąc przepisów drogowych.  Aby  natomiast zwiększyć bezpieczeństwo dziecka, jego ubranie oraz  plecak rodzice powinni wyposażyć w elementy odblaskowe widoczne dla kierowców.

Odrębny apel kierujemy do kierowców,  o zachowanie wyjątkowej koncentracji i uwagi za kierownicą, zwłaszcza w rejonach szkół oraz przejść dla pieszych. Widząc pieszego przed przejściem  należy się zatrzymać i w ten sposób umożliwić mu bezpieczne przejście przez ulicę.  

Wszystkim uczniom życzymy spokojnego i bezpiecznego powrotu do szkoły.

Źródło: KPP w Oświęcimiu

Podziel się
Skip to content