Przejdź do treści
Reklama
Reklama

Uroczystości pogrzebowe śp. Mieczysława Kozłowskiego ps. „Żbik”, „Bunt”

Informacje, 20 września 2020 10:40

19 września 2020 w Parafii Św. Jakuba Apostoła w Rzykach odbyły się uroczystości pogrzebowe Mieczysława Kozłowskiego. Szczątki Żołnierza Wyklętego IPN zidentyfikował w 2019 r. Udział w ceremonii wzięli przedstawiciele władz państwowych, powiatowych, samorządowych oraz mieszkańcy Rzyk.

Mieczysław Kozłowski został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przed mszą świętą w kościele św. Jakuba wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec przekazał odznaczenie Marcie Dziedzic, wnuczce siostry ppor. Kozłowskiego. Po nabożeństwie na cmentarzu parafialnym odbyła się uroczystość pogrzebowa z asystą wojskową.

Mieczysław Kozłowski urodził się w Rzykach w 1923 r. Po wybuchu II wojny światowej, w 1941 r. wstąpił do Tajnej Organizacji Niepodległościowej. Został skierowany przez Niemców na roboty przymusowe, skąd uciekł i wstąpił do Oddziału Partyzanckiego „Orzeł Biały” Śląskiego Okręgu AK. Następnie jako członek Oddziału ”Surowiec” brał udział w walkach z Niemcami o Maków Podhalański. Po trwającym miesiąc aresztowaniu przez NKWD, które miało miejsce w maju 1945 r., Kozłowski (ps. „Żbik”) postanowił wrócić do działalności konspiracyjnej i stworzyć razem z Leonem Wołkiem i Konstantym Ogiegło oddział partyzancki. Po ujawnieniu oddziału w październiku 1945 r. i kolejnym aresztowaniu, Kozłowski zorganizował oddział partyzancki „Błysk”, którym dowodził pod pseudonimem „Bunt”. Oddział podlegał NZW, a następnie Armii Polskiej w Kraju, teren jego działań obejmował zachodnią część powiatu wadowickiego, a także powiaty bialski, żywiecki i chrzanowski. Latem 1946 r. Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego rozbił oddział „Błysk”. Mieczysław Kozłowski został osadzony w areszcie w Wadowicach, następnie przeniesiono go do Krakowa. 4 grudnia 1946 r. został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie, na sesji wyjazdowej w Wadowicach, na karę śmierci. Wyrok został wykonany 17 stycznia 1947 r. w więzieniu Montelupich w Krakowie. Trzy dni później Mieczysław Kozłowski został potajemnie pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.


[Tekst na podstawie informacji zamieszczonych na stronie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w
Krakowie]

Daria Rusin, fot. Anna Piotrowska

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content