Przejdź do treści
Reklama
Reklama

97 spotkanie przy armacie w Kętach

Kultura, 22 października 2019 11:36

„Święty Jan Kanty i srebrny relikwiarz” – to tytuł 97. spotkania przy armacie, na które zaprasza Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. W piątek 25 października (o godz. 18.00) wykład w kamienicy Rynek 16 wygłosi dr hab. Michał Kurzej z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podziel się

Druga połowa października w Kętach nieodzownie kojarzy się ze św. Janem Kantym. Kulminacją tego okresu jest odpust ku czci świętego oraz jarmark świętojański na Rynku. Wpisując się w te wydarzenia, muzeum zaprasza na wykład dr. hab. Michała Kurzeja, wybitnego badacza polskiej historii sztuki, autora licznych publikacji i opracowań. Podczas spotkania prelegent przybliży uczestnikom obiekt znajdujący się w kolegiacie św. Anny w Krakowie – pozłacaną srebrną puszkę  na głowę św. Jana Kantego. Przedmioty takie miały wielkie znaczenie w kręgu religii chrześcijańskiej. Nie jest to tylko cenny zabytek. Relikwiarz do dziś stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kościoła uniwersyteckiego, którego treść dekoracji ściśle wiąże się z wystrojem budowli. 

– Mimo że relikwiarz jest od dawna zaliczany do najwybitniejszych osiągnięć polskiego złotnictwa, jego ikonografia nie stała się dotychczas przedmiotem szerszego zainteresowania… – mówi dr hab. Michał Kurzej.

97. spotkanie przy armacie
Św. Jan Kanty i srebrny relikwiarz – dr hab. Michał Kurzej (Instytut Historii Sztuki UJ)
25 października 2019 r. (piątek), godz. 18.00
Sala wystaw czasowych (Muzeum w Kętach, Rynek 16)

WSTĘP WOLNY

Materiał nadesłany przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Podziel się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Skip to content