Jakie zalety niesie za sobą własna studnia? Czy warto zainwestować we własne ujęcie wody? Studnie głębinowe Bielsko, Żywiec
Obniżenie rachunków za wodę jest jednym z najczęściej podawanych powodów motywujących do inwestycji we własną studnię głębinową w Bielsku. Koszt jej miesięcznego utrzymania dla domu jednorodzinnego nie powinien przekroczyć 5 złotych miesięcznie. W przypadku całego roku koszt utrzymania studni wynosi tyle, ile miesięczny rachunek za wodę z sieci wodociągowej.
Zużycie wody w budynku to jedna sprawa, do tego należy doliczyć koszt odprowadzenia ścieków do kanalizacji. Nie dotyczy to klientów, którzy posiadają własną oczyszczalnię czy szambo. W przypadku podlewania ogrodu czy mycia auta woda płynie poza licznikiem kanalizacyjnym.
Posiadanie własnej studni głębinowej ma również wiele innych korzyści, która jest między innymi czysta i wysokiej jakości woda. Nie zawiera ona również chloru narażającego skórę na różne problemy. Niestety w czasie kąpieli ciało ludzkie wchłania 0,1 litra wody, co w dłuższej perspektywie niesie niepożądane skutki.
Ile zapłacimy za studnię głębinową?
Na cenę odwiertu studni głębinowej w Bielsku-Białej wpływa rozmiar średnicy i metoda wiercenia, rodzaju zamontowanych rur osłonowych, projektu i niezbędnych formalności. Koszt wykonania metra bieżącego studni głębinowej rozpoczyna się od 150 złotych z zapewnionym już materiałem.

Jak sprawdzić, na jakiej głębokości znajdziemy wodę?
Jedną z możliwości jest zapytanie sąsiadów o parametry ich studni głębinowych, a także ilość wody w dni słoneczne oraz deszczowe. Umożliwi to praktyczne pozyskanie danych z regionu Bielska oraz Żywca, które warto przekazać wybranej firmie wiertniczej.
W przypadku braku powyższych informacji firmy studniarskie wykorzystują mapy hydrogeologiczne Polski. Na podstawie numeru działki, nazwy miejscowości oraz gminy geolog określa głębokość występowania wody i profil geologiczny. Jako firma Hydroodwierty wykonujemy tę usługę całkowicie za darmo.
Zdarzają się przypadki, że w danych regionach nie znajdziemy informacji na temat występowania wody, bądź są one niedokładne. W takich sytuacji na działce klienta stosowana jest 1 z 3 sprawdzonych metod szukania wody, takich jak:
- badania elektro-sejsmiczne,
- badania elektrooporowe,
- badania radiestezyjne (szukanie wody tzw. różdżką).
Na ich podstawie tzw. różdżkarz wyznacza miejsce i głębokość odwiertu, jak również wydajność oraz napływ dobowy wody (skuteczność 90%).

Jakie są rodzaje studni? Studnia głębinowa czy kręgowa? Jaka jest między nimi różnica?
Na terenie Bielska-Białej, Żywca i okolic wykonuje się głównie studnie głębinowe oraz kręgowe.
Studnie głębinowe Żywiec charakteryzują się głębokością między 20-40 metrów. Woda z nich pobierana pochodzi z warstwy wodonośnej wód podziemnych. W celu uzyskania idealnej jakości wody pod względem bakteriologicznym zabezpieczane są przed napływem wód gruntowych.
Na całość studni głębinowej składa się:
- rura osłonowa
- rura do wody pitnej
- specjalistyczne filtry
Po odpowiednio wykonanym odwiercie obsypuje się studnię głębinową żwirem, odpowiednio zabezpiecza oraz hermetycznie zamknięta.
Studnie kręgowe (kopane) mają zazwyczaj głębokość pomiędzy 6-10 metrów. Wykonywane są w ciekach wodnych, zwanych żyłami wodnymi. Prowadzi to do zmieszania się z wodami gruntowymi obniżającymi znacznie jakość pobieranej wody. Efektem tego jest niezdatność do picia. Natomiast doskonale sprawdza się podczas podlewania ogródka, czy też mycia samochodu.
Studnie kręgowe składają się wyłącznie z kręgów, a na jej dnie umieszczane jest poletko filtracyjne.
Budowa własnej studni w 2022 roku. Czy wymagane są zezwolenia?
Jednym z wymagań jest prawne zachowanie odpowiednich odległości, których temat poruszony był kilka akapitów wyżej. Trzeba również ustalić głębokość i pobór wody w metrach sześciennych.
Studnia wykonana do 30 metrów głębokości i poborze mniejszym niż 5 metrów sześciennych na dobę nie wymaga zezwoleń. Można jednak zgłosić studnie głębinowe Bielsko do Starostwa Powiatowego w celu naniesienie na mapy, lecz nie jest to obowiązkowe.
Studnie głębinowe Śląsk
Oddział bielski
Hydroodwierty – studnie głębinowe
ul. Błońska 3, 43-318 Bielsko-Białatel.: 500 100 711e-mail: biuro@hydroodwiert.plhttps://www.hydroodwiert.pl/studnie-glebinowe/slask/
Oddział żywiecki
Polskie Studnie – centrum wierceń geologicznych
ul. Sopotnia Mała 472, 34-341 Sopotnia Mała
tel.: 500 100 711, 514 268 180
email: biuro@polskiestudnie.pl
https://polskiestudnie.pl/studnie-glebinowe/slask/