Na szczęście istnieje kilka kluczowych wskazówek, które sprawią, że podróż do Twojego wymarzonego domu będzie mniej wyboista. Oto pięć cennych wskazówek, które pomogą Ci podjąć tą niezwykle ważną decyzję.
1. Opracuj twardy budżet i trzymaj się go bezwzględnie!
Załóżmy, że interesuje Cię dom, ale nie masz pewności, czy mieści się w Twoim przedziale cenowym. To jest problem. Zanim zaczniesz przeglądać oferty, ważne jest, aby odpowiedzieć sobie na ważne pytania, takie jak:
- Na co najbardziej Cię stać?
- Jaki jest twój idealny przedział cenowy?
Aby rozpocząć, warto skorzystaj z internetowego kalkulatora hipotecznego, aby określić maksymalną miesięczną ratę na którą możesz sobie pozwolić oraz zdolności kredytową, w oparciu o cenę domu po wpłaceniu zaliczki i ponad 30-letniej spłacie kredytu hipotecznego.
„Upewnij się, że Twój miesięczny budżet uwzględnia całkowite koszty kredytu hipotecznego i utrzymania nieruchomości”, mówi Marek Kłos , pośrednik w handlu nieruchomościami w serwisie Next-Immo.
Jeśli zakochasz się w domu, ale miesięczna opłata jest większa, niż możesz sobie pozwolić, wliczając wszystkie inne stałe wydatki, czas ruszyć dalej.
Możesz również skorzystać z pomocy doradcy ds. Pożyczek Hipotecznych swojego banku, który pomoże Ci uzyskać odpowiednią kwotę. On lub ona będzie w stanie powiedzieć Ci, ile bank Ci pożyczy i na jakie oprocentowanie. Chociaż ta liczba niekoniecznie jest równa kwocie, którą możesz zapłacić za dom, da Ci wyobrażenie o tym, ile możesz zapłacić.
2. Zrób krótką listę swoich niepodlegających negocjacjom spraw.
Zanim zaczniesz poważnie robić zakupy, zastanów się nad swoim stylem życia i wartościami. Jakie cechy poprawiłyby Twoje samopoczucie? A co sprawi, że będziesz nieszczęśliwy? Stamtąd sporządź listę niepodlegających negocjacjom, mówi jeden ze specjalistów w firmie Remax, zajmujący się nieruchomościami – od lokalizacji, przez powierzchnię kwadratową, po udogodnienia – które musisz mieć w swoim przyszłym domu. Pomoże to również poprowadzić Twojego pośrednika w handlu nieruchomościami.
„Nie ma nic lepszego niż wiedzieć dokładnie, czego chcesz, ale trudno jest znaleźć wszystko w jednej nieruchomości” – mówi Fountoulakis. „Najlepszym sposobem oceny dostępnych opcji jest odwiedzenie otwartych domów w okolicy i zapoznanie się z lokalnym rynkiem.Odwiedź apartamenty, które są zarówno powyżej, jak i poniżej Twojego budżetu, aby zobaczyć, jak wartości różnią się w zależności od funkcji i lokalizacji”.
I ponownie oceń swoją listę, gdy zyskasz lepsze wyobrażenie o tym, co tam jest i czego chcesz.
3. Skorzystaj z doświadczonego pośrednika, który zna okolicę i lokalny rynek Nieruchomości.
Twój pośrednik może sprawić, że Twoje doświadczenie związane z zakupem domu stanie się niemożliwe. Jeśli wiesz, gdzie chcesz mieszkać, spróbuj uzyskać skierowanie od pośrednika. Pięćdziesiąt cztery procent kupujących znalazło swojego agenta z osobistego polecenia lub korzystało z agenta, z którym współpracowali wcześniej, według danych National Association of Realtors z 2014 roku. Zacznij więc od poproszenia znajomych, rodziny lub znajomych znajomych mieszkających w Twojej okolicy o rekomendacje. Jeśli szukasz ofert nieruchomości za granicą najprostszym sposobem jest skorzystać z serwisów ogłoszeniowych oferujących ogłoszenia z wielki regionów np. Niemczech czy Francji
„Dobry pośrednik w obrocie nieruchomościami ma wiedzę na temat obszaru – to świetna oszczędność czasu – a ważniejsza jest jego zdolność do słuchania i wykonywania tego, czego szukasz”, mówi Marek Kłos. „Dobry pośrednik w obrocie nieruchomościami będzie w twoim kącie aż do zamknięcia – a w niektórych przypadkach nawet dłużej”.
Doświadczony pośrednik w handlu nieruchomościami będzie miał również kontakty do specjalistów ds. kredytów i prawników zajmujących się nieruchomościami – i może zaoferować wskazówki, takie jak posiadanie pod ręką kopii wstępnego zatwierdzenia kredytu hipotecznego z banku kredytowego, aby pokazać sprzedawcom, że jesteś poważny kupujący.
4. Sprawdź porównywalne mieszkania i domy w okolicy, aby DOBRZE zorientować się w cenach domu w danym regionie
Według Money, kupujący po raz pierwszy powinni przyjrzeć się podobnym domom w okolicy, w której chcą mieszkać. Dzięki stronom z nieruchomościami, takim jak np. Next-Immo, nie ma wymówki, by nie sprawdzać, jakie domy w okolicy i po jakich cenach sprzedawały się ostatnio.
Jeśli szukasz konkretnego budynku mieszkalnego, dowiedz się, za jakie inne nieruchomości zostały sprzedane lub za jakie są sprzedawane. To da Ci wyobrażenie o tym, jaka powinna być Twoja początkowa oferta, gdy będziesz gotowy do licytacji swojego przyszłego domu.
„Informuj się i bądź w kontakcie ze swoim pośrednikiem w przypadku wszelkich zmian w wyszukiwaniu” – mówi Marek Kłos , pośrednik w handlu nieruchomościami w serwisie Next-Immo .
5. Zapytaj swojego pośrednika o przewidywane koszty zamknięcia inwestycji oraz prowizje!
Koszty zamknięcia, które nie obejmują osobistych kosztów pakowania i przeprowadzki, mogą się znacznie różnić. Zazwyczaj obejmują one koszt wynajęcia prawnika ds. nieruchomości, który sprawdzi umowę między kupującym a sprzedającym, oraz rzeczoznawcę majątkowego, który oceni dom przed sprzedażą, co zwykle płaci kupujący. Jeśli chodzi o prowizję pośrednika, to płaci sprzedawca, a nie kupujący. (Ufffff.) Powodzenia