Przejdź do treści

5. BIELSKI FESTIWAL SZTUK WIZUALNYCH

Informacje, 24 czerwca 2022 10:48

Dziś w Galerii Bielskiej BWA o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie 5. edycji Festiwalu Sztuk Wizualnych, w której udział biorą artyści z bielskiego środowiska. Wśród zakwalifikowanych do wystawy prac znajdziemy również pracę Zbyszka Burego.

Tegoroczna prezentacja twórczości bielskiego środowiska plastycznego odbywa się w przełomowych, kryzysowych czasach, do których odnoszą się także artyści. Festiwalowe wystawy i wydarzenia w galeriach, muzeum i przestrzeni miasta. Fotoreportaż z wydarzenia znajdziecie TUTAJ >>

Organizatorzy 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022 nie formułują tematu, który narzucałby konieczność dostosowania treści dzieła czy tytułu do danej idei. Uczestnicy mają możliwość przedstawienia jednej pracy i do autora należy decyzja, którą – spośród prac powstałych na przestrzeni czterech ostatnich lat – wybrać.

Tym razem bogactwu i różnorodności prac, pokazywanych na wystawach oraz wielu festiwalowym wydarzeniom, towarzyszyć będzie z pewnością refleksja związana z aktualnymi dramatycznymi wydarzeniami.

Agata Smalcerz, kurator festiwalu, dyrektor Galerii Bielskiej BWA:
Cztery lata minęły od ostatniego przeglądu twórczości artystek i artystów związanych z Bielskiem-Białą. Między rokiem 2018 a 2022 wydarzyło się tak wiele w historii świata, że te i tamte czasy wydaje się dzielić przepaść: wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, co znaczą słowa pandemia i wojna.
Spodziewamy się interesującego zestawu najróżniejszych postaw artystycznych, od dzieł odwołujących się wprost do aktualnej rzeczywistości, po prace, których autorzy zabierają nas do własnego świata, pozornie nieprzystającego do codzienności, ale często naznaczonego jej piętnem.
Zapraszamy także artystki i artystów do zgłaszania pomysłów na prace w przestrzeni miasta; podobnie, jak podczas poprzednich edycji festiwalu, kiedy prezentowaliśmy ciekawe realizacje. Nie możemy zapewnić każdemu pomysłowi finansowania, ale zapraszamy do konsultacji. Można także zgłaszać wystawy i wydarzenia prezentujące sztukę artystów regionu, jako towarzyszące wystawom głównym. Takimi będą np. wystawy wakacyjne w Galerii PPP Związku Polskich Artystów Plastyków – Piotra Kutryby i Leszka Zbijowskiego. Wzorem poprzedniej edycji, podczas której wystawy towarzyszące odbyły się nie tylko w mieście, ale i w górach – na Dębowcu i Szyndzielni, również w tym roku takie wystawy są przewidziane.

Galeria Bielska BWA, główny organizator 5. BFSW 2022, zaprosiła do uczestnictwa w festiwalu członków Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała oraz Okręgu Górskiego Związku Polskich Artystów Fotografików; absolwentki i absolwentów uczelni artystycznych mieszkających w regionie, a także artystki i artystów tworzących na terenie Bielska-Białej i regionu, nieposiadających dyplomu uczelni plastycznej.
W Galerii Fotografii B&B przedstawiane będą prace członków Okręgu Górskiego ZPAF oraz zakwalifikowane do festiwalu fotografie twórców nie będących członkami ZPAF. Istnieje także możliwość wystawienia pracy fotograficznej w przestrzeni miasta, na palcu Bolesława Chrobrego, na stelażu. Na ekspozycji w Starej Fabryce i Galerii Bielskiej BWA znajdą się: malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, ceramika, szkło, tkanina.

Podczas lata, korzystając z wolnego czasu, wystawę będą mieli okazję zobaczyć nie tylko mieszkańcy miasta i regionu, ale też turyści i przyjezdni. W weekend otwarcia wystawom towarzyszyć będzie muzyka jazzowa z programu tegorocznej 24. Bielskiej Zadymki Jazzowej na Rynku; weekend zamknięcia odbędzie się podczas Dni Bielska-Białej.
Wystawom będą towarzyszyć różnorodne wydarzenia artystyczne i edukacyjne: performansy, spotkania z artystami, warsztaty plastyczne – dla dzieci, rodzin  z dziećmi, seniorów; oprowadzania – także w języku ukraińskim, z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i wiele innych. W każdej z trzech galerii prezentujących wystawy główne obowiązują zarówno dni i godziny otwarcia, jak i bilety wstępu danej instytucji. 

Wystawy:
Galeria Bielska BWA,
Galeria Fotografii B&B,
Stara Fabryka Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej

Organizator: Galeria Bielska BWA
Współorganizatorzy: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Fundacja Centrum Fotografii
Partnerzy: Miasto Bielsko-Biała, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała

5. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego | Bielsko-Biała, 24 czerwca – 28 sierpnia 2022

Źródło: Galeria Bielska BWA

Podziel się
Skip to content