Przejdź do treści

1200 zł miesięcznie na jednego uchodźcę

Informacje, 07 marca 2022 14:13

Rząd przygotowuje specustawę w sprawie wsparcia finansowego dla osób, które przyjmą do siebie uchodźców. Poinformował o tym rzecznik Piotr Müller w dzisiejszym wywiadzie dla Polsat News.

Rzecznik rządu powiedział, że projektowana ustawa przewiduje „systemowe wsparcie” przez pierwsze dwa miesiące dla wszystkich osób, które przyjmują uchodźców. Pisze o tym także dzisiejsza Rzeczpospolita na swej stronie internetowej. Częściowo zrefinansowane mają być te koszty, które ponoszą osoby prywatne. Ma to być ok. 1200 zł na osobę miesięcznie. W innych źródłach podano, że kwotę tę dzieli się na dni i będzie to ok. 40 zł za dobę. Pieniądze te mają być przeznaczone na utrzymanie uchodźców – media i wyżywienie w domach gościnnych Polaków.

Wielu słuchaczy Radia Andrychów pytało o to: czy mogą się starać o takie dofinansowanie, jeśli przyjmą uchodźców? Chętnych jest np. wielu emerytów, ale ich skromne dochody nie są wstanie pokryć wydatków z tym związanych.

W dzisiejszej swojej wypowiedzi – o czym pisze Rzeczpospolita – Müller podkreślił, że ustawie ma towarzyszyć przyznanie uchodźcom prawa pobytu i do pracy, aby „te osoby znalazły w Polsce tymczasowy drugi dom, bo cały czas liczymy, że po konflikcie na Ukrainie wrócą do domu”.

Na razie działa dofinansowanie dla samorządów, które – jak zapewniają wojewodowie – mają być wypłacane z budżetu państwa.  Gminy dostaną zwrot za rachunki VAT z hoteli, gdzie rozlokowano uchodźców i które wcześniej zarejestrowano na liście odesłanej do urzędów wojewódzkich.

Jednak, jak powiedział to dzisiaj w Radiu Andrychów burmistrz Tomasz Żak, coraz więcej osób prywatnych zgłasza gotowość przyjęcia uchodźców.

Dziennik Rzeczpospolita pisze też:

(…) przepisy regulujące uproszczone zasady legalizacji pobytu Ukraińców w Polsce są tworzone równolegle w Ministerstwie Finansów, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Edukacji oraz Rodziny i Polityki Społecznej. Mają określać zasady udzielania uchodźcom ze wschodu pomocy przez polskich przedsiębiorców, a przede wszystkim zalegalizować ich pobyt w naszym kraju, zapewnić im prawo do pracy, opieki społecznej i edukacji dla ich dzieci, prawa do ubezpieczenia zdrowotnego i 500+ na dzieci.

N (źródło foto: Samorząd PAP)

Podziel się
Skip to content