Przejdź do treści

1 września: Rocznicowa uroczystość przed pomnikiem

Informacje, 01 września 2022 12:43

Przed pomnikiem upamiętniającym poległych w walkach o wolną i niepodległą Polskę odbyły się dziś uroczystości upamiętniające 83. rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, a więc zarazem rozpoczęcia II wojny światowej.

Na andrychowskim Rynku pojawili się przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego, różnych instytucji, organizacji społecznych oraz związkowych, a także szkół. Nie zabrakło też oczywiście reprezentacji kombatantów. Honorową wartę pełnili harcerze z Hufca Andrychów ZHP. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta „Andropol”. Punktualnie o dwunastej w południe po okolicy rozniósł się dźwięk syreny z pobliskiej OSP. Przed ceremonią złożenia kwiatów przy pomniku, krótkie przemówienie wygłosił burmistrz Tomasz Żak. Poniżej pełna treść tego wystąpienia.

Szanowni Mieszkańcy naszej gminy!

83 lata temu atak faszystowskich Niemiec na Polskę rozpoczął najkrwawszą wojnę w historii, która pochłonęła ponad 60 milionów istnień ludzkich. Tamtego dnia nasza Ojczyzna po raz kolejny padła łupem sąsiadów – tak z zachodu, jak i ze wschodu, bo 17 września do hitlerowskich wojsk dołączyła Armia Czerwona.

Ten czwarty rozbiór Polski – jak dziś nazywają go historycy – nie zakończył się w 1945 roku, bo nie uzyskaliśmy wtedy pełnej wolności i suwerenności. Sowiecka Rosja przez cztery i pół dekady pokazywała nam co to jest „ruskij mir”, co to jest porządek i ustrój przywieziony na czołgach.

W roku 2022 tamte fakty i tamte nasze doświadczenia mają szczególny wydźwięk, bo imperializm rosyjski znowu zagraża Europie, a za naszą wschodnią granicą trwa regularna wojna. Jej skutki widzimy i odczuwamy również tutaj.

Wiedząc czym jest okrucieństwo wojny, jakie 83 lata temu dotknęło naszych rodziców i dziadków, czym jest niewola i ucieczka przed agresorem, otwarliśmy nasze granice i nasze domy dla uchodźców – kilku milionów ukraińskich kobiet i dzieci mieszka dziś z nami w naszej ojczyźnie. Bo pamięć o wojnie, o cierpieniach, jakie niesie nie jest już tylko pomnikiem i wiązanką składanych pod nim kwiatów – jest czynem, jest żywą, braterską pomocą. A Polacy zdali ten egzamin na piątkę.

W takim dniu jak dzisiaj nie sposób nie połączyć tamtych doświadczeń z obecnymi, tamtych zagrożeń z obecnymi, żeby sobie i światu pokazać, że historia jest dobrą nauczycielką życia.

Jak co roku oddajemy hołd tym wszystkim, którzy 1 września 1939 roku stanęli do walki w obronie naszej Ojczyzny i nie zapominamy o tych, którzy jak my wtedy, dziś bronią swojej ojczyzny.

Chwała Bohaterom!

jd Fot. Jacek Dyrlaga

Podziel się
Skip to content